Na svatého Martina byla dobrá husina
V pondělí 11. listopadu vyrazil v podvečer lampiónový průvod od kapličky sv. Martina. V čele kráčeli 2 bílí koníci. Jezdkyně na menším koni představovala Martina a měla na hlavě římskou přilbici. Větší koník byl arabského původu. Není jednoduché sehnat koně, který dokáže jít vedle cesty, po které se vesel prohánějí auta. Proto koně rádi chodí ve dvou, jsou stádoví. Když jsem tuto otázku položil malým účastníků, rychle na ní odpověděla jejich energická maminka. Asi od Hujerů. Světelný had se vinul Přílukem za bedlivého dozoru hlídky MP Zlín. Ta jednoznačně dávala najevo, kdo je na silnici pánem. Nejhorší je přejít cestu na Žabárně. I když je tam značený přechod, bez asistence by se to nedalo přejít. Průvod se na nábřeží natáhne a je třeba počkat na opozdilce. „Uff“ oddechli si všichni, když jsme šťastně překročili Dřevnici. Na cyklostezce je to už pohoda, klídek a tabáček. Drobný problém byl s větším koníkem, který si přišlápl červenou pelerínu. Pozorný návštěvník si všil zapletených koňský ocasů do slušivých copánků. Milý detail.
Na zahradě oblíbené restaurace Přístav už průvod netrpělivě vyhlížel klaun Pepa. Až po skončení jsem se dozvěděl, že byl připraven i náhradní klaun Ruda. Mini kolo měl po kvalitním tréninku už v malíku. Klaun a kejklíř Pepa, jak zní jeho přesné označení, předvedl parádní žonglérské vystoupení. Děti se bavily a na závěr si vyzkoušely různá šlapátka a hejblátka. Mezitím se začaly kolem kruhu míhat postavy v černých overalech. Na webových stránkách jsem se o nich dočetl toto. Jsme FAJRáci, skupina nadšenců, kteří milují oheň a vše, co s ním souvisí. Od roku 2020 se věnujeme učení, zkoušení a vystupování s ohněm, LED světly a žonglováním. Patříme pod spolek Kamarádi Uherský Brod. Naším posláním je šířit radost a nadšení z ohnivého umění a předvádět, co všechno se dá s ohněm vytvořit. A toto přesně naplnili kluci při svém vystoupení. Pardon, byla tam i holka Adélka. Kdo to má v té tmě poznat. Jiskry z létajících loučí se jako komety vrtěly, než zapadly na potemnělou zahradu. Ze všech stran byl cítit benzín. Omyl, to byl chyták. Kluci používají jako palivo lampový olej.
Mezitím Laďa, mistr řeznický, porcoval svatomartinské pečínky. Svařák a horký čaj tekl proudem a vzhledem ke chladnějšímu počasí přišly oba nápoje vhod. Svatomartinské víno je vždy k mání, ale moc se ho letos nevypilo. Mladé víno je takové víno, které je uvedeno do prodeje v témž roce, kdy byly sklizeny hrozny, z nichž bylo vyrobeno. Jde o víno, které je určeno k okamžité spotřebě. U mladých vín se jejich aroma a chuť objevuje hned po otevření lahve. Po 19 hodině bylo všechno snědeno, uklizeno, zhasnuto. Abych nezapomněl. Krásné lampióny byly odměněny čokoládou a na děti čekala i sladká sprška v podobě létajících bonbónů. Pilní sběratelé jich měli přehršel. Přehršle je stará česká jednotka objemu, jež byla používána zejména pro různé sypké látky, např. pro obilí, poanku, mák či luštěniny apod. Jednalo se o takové množství látky, které se vešlo mezi dvě spojené lidské dlaně, tedy tolik, kolik bylo možno nabrat do jedné hrsti.
www.rajce.idnes.cz/szzp/album/na-svateho-martina-2024
J. Novák
www.rajce.idnes.cz/szzp/album/na-svateho-martina-2024